Stomatologiczne trendy: trzy proste zasady dbania o zęby

05. Marzec 2017 Bez kategorii 0

Znane powiedzenie, że zęby ma się tylko jedne, można uznać za częściową prawdę, jeśli zapomni się o zębach mlecznych. Niewątpliwie jednak w późniejszym etapie życia każdego człowieka dbałość o zęby jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie one odgrywają ogromną rolę w układzie trawiennym i mają wpływ na szereg innych funkcji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wadliwe uzębienie może być powodem problemów z wymową, jedzeniem, a nawet z wyglądem twarzy. Na szczęście wielu komplikacjom można zapobiec, stosując się do ogólnych zasad profilaktyki i odwiedzając systematycznie dentystę. W Kaliszu nie ma z tym problemu – baza gabinetów jest duża {więcej:dentysta-stomatolog.com}, łatwo znajdziemy wolny termin.

Jest to o tyle łatwiejsze, że w ostatnich latach powstaje mnóstwo programów profilaktycznych kierowanych głównie do dzieci, ale i do dorosłych. Jak przyznaje niejeden stomatolog, to właśnie ta druga grupa ma największe problemy z dbałością o swoje zęby, częściej ignoruje pierwsze niepokojące objawy i zwleka z wizytami u dentysty. Łamie w ten sposób pierwszą z zasad profilaktyki, czyli samobadanie – obserwowanie zębów pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, zaczerwień, nadwrażliwości czy krwawienia dziąseł. Zasada ta została wypracowana całkiem niedawno przez dentystów, którzy postanowili wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie zadbać o zdrowie swoich potencjalnych pacjentów. Zmiany w zasadach profilaktyki przyjęły się jednak bardzo szybko i obecnie w praktycznie całym kraju prowadzone są kampanie uświadamiające, jak ważne jest osobiste sprawdzanie stanu swoich zębów, aby zareagować w porę i odpowiednio szybko zgłosić się do stomatologa. Ważne są też regularne wizyty w gabinecie dentystycznym i sprawdzenie pod okiem profesjonalisty swoich zębów „od środka”.

Wśród pozostałych dwóch najważniejszych zasad dbania o zęby, które wymieni każdy profesjonalny dentysta, znajdują się natomiast tradycyjne zalecenia. Chodzi przede wszystkim o regularnie mycie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym większym posiłku; a także o właściwie dobieranie szczoteczki i pasty. Wbrew pozorom ten mały szczegół jest niezwykle ważny, choć niestety często ignorowany. Odpowiednia szczoteczka pomaga dokładniej czyścić zęby z nagromadzonego osadu i resztek jedzenia, zawierających szkodliwe bakterie. Z kolei właściwa pasta umożliwia nie tylko skuteczne usuwanie bakterii, czyszczenie płytki nazębnej i przywracanie zębom naturalnego wyglądu, ale przede wszystkim zapobiega powstawaniu stanów infekcyjnych, krwawieniu dziąseł oraz ich wysokiej nadwrażliwości.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>